Maty wejściowe, popularnie zwane wycieraczkami, to wyposażenie niemal każdego polskiego domu lub mieszkania. W jakim celu je się właściwie stosuje? Ich celem jest zatrzymanie maksymalnie dużej ilości zanieczyszczeń przenoszonych na butach i powstrzymanie przed dostaniem się ich do wnętrza budynku. Ważne jest, by wielkość wycieraczki była dopasowana do drzwi, żeby jak najbardziej utrudnić zabrudzeniom dostanie się do pomieszczenia. Sprzątanie budynków użyteczności publicznej i supermarketów dużo kosztuje, dlatego również wszelkie punkty usługowe montują wycieraczki, by te koszty jak najbardziej ograniczyć.

Maty aluminiowe

Najczęściej w przypadkach lokali publicznych czy centrów handlowych stosowane są wycieraczki aluminiowe. Mogą być one zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. W przypadku tego rodzaju mat wejściowych stosuje się specjalne wkłady chłonące wodę oraz zanieczyszczenia. Zazwyczaj montowane są na całej długości wejścia, by zatrzymać możliwie jak najwięcej zabrudzeń przenoszonych na butach.

Ażurowe maty wejściowe

Bardzo popularnym produktem zarówno do domu, jak i budynku publicznego są wycieraczki ażurowe. Wykonane są one z trudnościeralnej gumy. Do ich zalet należy również długowieczność. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz lub na zewnątrz budynku, ponieważ materiał odporny jest na różne warunki pogodowe. Ze względu na swą porowatą powierzchnię, zabrudzenia nie zatrzymują się na wycieraczce, tylko spadają pod nią. Kiedy sprzątamy powierzchnię, wystarczy podnieść matę wejściową i wymieść spod niej brud. Do wad takiego rozwiązania  można zaliczyć ograniczoną dostępność produktu w niestandardowych rozmiarach. Z pomocą przychodzą jednak łączniki do gumowych wycieraczek, dzięki którym można stworzyć dowolnego rozmiaru matę.

Maty tekstylne

Kolejnym rodzajem spotykanych wycieraczek są maty tekstylne. Wykonane są z materiału i posiadają swego rodzaju włoski, które zatrzymują brud. Bardzo często spotyka się je w budynkach wielorodzinnych, gdzie wejście główne posiada jedną dużą wycieraczkę wmontowaną w posadzkę, a każde mieszkanie wyposażone jest w oddzielną matę tekstylną. Maty te posiadają również duże walory dekoracyjne. Mnogość wzorów i rozmiarów na pewno pozwoli wybrać nam coś dla siebie.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów mat wejściowych w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na konkretny rodzaj  wycieraczki.