Dobór wycieraczki do domu nie powinien polegać tylko na wyborze tej najładniejszej lub takiej, która będzie stylem pasować do aranżacji wnętrza lub elewacji zewnętrznej. Wycieraczki przede wszystkim pozwalają na zachowanie czystości lub też pełnią funkcję maty, na którą stawia się mokre buty do wysuszenia. Oczywiście mogą być też ozdobą wnętrza i elementem powitania. Najczęściej kładziemy w naszych domach wycieraczkę przed wejściem i w przedpokoju.

Wycieraczki wewnętrzne lub uniwersalne

Wycieraczki do użytku domowego najczęściej zrobione są z gumy albo włókien kokosowych. Można też spotkać wycieraczki z tworzyw sztucznych. Bardzo popularne są wycieraczki kokosowe, ponieważ dobrze oczyszczają buty w trakcie stąpania – zbierają nawet drobne zanieczyszczenia. Jednak mają też tendencję do wchłaniania każdej ilości wody, a przez to mogą się szybko zużywać. Ważne jest, aby kupić wycieraczkę ze stabilizującym podkładem np. z gumy, aby wycieraczka się nie ślizgała po podłodze. Wycieraczki kokosowe można z powodzeniem położyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia.

Wśród wycieraczek wewnętrznych dużą popularnością cieszą też maty podłogowe, które są antypoślizgowe i doskonale zbierają kurz pozostały jeszcze na butach pomimo przejścia po wycieraczce zewnętrznej. Maty podłogowe mogą mieć formę wycieraczek, a także duże rozmiary sprawdzające się w miejscach publicznych lub całkowicie zastępujące dywan.

Wycieraczki na zewnątrz

Drugie pod względem popularności są wycieraczki gumowe – trwałe, odporne na wilgoć i wygodne w czyszczeniu. Wycie9raczkę wystarczy wytrzepać lub umyć wodą z płynem do mycia podłóg, aby ją odświeżyć. Jednakże jeśli mamy zamiar położyć ją przed wejściem czy nawet na schodach zewnętrznych, trzeba kupić wycieraczkę z kategorii mrozoodpornych . Wycieraczki gumowe słabszej jakości mają też to do siebie, że mogą wysychać i kruszeć, ale ponieważ są tanie można je szybko wymienić.