Nawet najwyższej jakości podłogi w wyniku eksploatacji tracą swój urok i piękny wygląd. I choć jest to naturalne i posadzka nigdy nie pozostanie w nienaruszonym stanie, warto odpowiednio ją pielęgnować i zapobiegać nadmiernemu niszczeniu. To właśnie nasza nieumyślność i zaniedbanie najbardziej szkodzą podłogom. Najszybciej piękny wygląd tracą parkiety w przedpokojach, a także w miejscach publicznych, biurach czy sklepach.

Brud źródłem zniszczeń

Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę, że główną przyczyną niszczenia parkietów jest wnoszony na podeszwach bród – piasek i wilgoć. Niezależnie od tego, czy podłoga jest drewniana, wykonana z paneli, linoleum czy terakoty, zalegający na niej brud powoduje mikrouszkodzenia, zmatowienie, a czasem nawet odbarwienie i zarysowania. Piasek ma działanie zbliżone do papieru ściernego!

Podstawą w pielęgnacji parkietów jest oczywiście regularne zamiatanie oraz mycie środkami chemicznymi, jednakże to zbyt mało, by wyraźnie zminimalizować problem. Niezbędna będzie mata wejściowa, która zapobiegnie przedostaniu się większości zanieczyszczeń na powierzchnię podłogi – wycieraczka wykonana z włókien nylonowych pochłania aż 85% piasku znajdującego się na obuwiu!

Aby chronić podłogę, warto również zabezpieczyć meble podkładkami filcowymi oraz w miarę możliwości chodzić w obuwiu o miękkich podeszwach. Podczas odkurzania powinno się używać nasadki pokrytej miękkim włosiem.  Z kolei właściciele czworonogów powinni pamiętać o regularnym podcinaniu pazurów pupilom. Niezbędne jest również dobranie środków czyszczących do materiału, którym pokryta jest podłoga.