Urządzasz swoje mieszkanie i ostatnią rzeczą, z jaką masz kłopot, to odpowiednia mata wejściowa pod drzwi? Nie wiesz, jakiej wielkości wycieraczkę wybrać, by wyglądała schludnie i czysto, ale także była praktyczna? Rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Wycieraczka – mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego. Jednak w dzisiejszych czasach wybór tego przedmiotu to nie taka łatwa sprawa. Dlaczego? Producenci mat wejściowych prześcigają się co rusz w wielkościach, kształtach, kolorach, ale także w jakości materiałów, z jakich maty są robione. Każda pani domu z pewnością wie, że ważne jest, by taka wycieraczka była estetyczna, trwała i praktyczna – w końcu na wstępie informuje naszych gości, czego mogą się spodziewać w dalszej części mieszkania. Podobnie właściciele biur i firm wiedzą, jak ważne jest zadbane wnętrze.

Przed kupnem maty wejściowej powinniśmy zastanowić się, gdzie będzie się znajdowała – na zewnątrz, czy może wewnątrz, ponieważ musimy dobrać odpowiedni materiał i grubość.

Czy wielkość maty wejściowej ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Wycieraczki najczęściej znajdują się przy wejściach do domu, gdzie przechodzi najwięcej ludzi. Dlaczego więc wielkość jest ważna? Dzięki niej utrzymujemy w znacznym stopniu czyste wejście i pomieszczenia, gdyż pochłania wilgoć i brud z podeszwy naszego buta, oszczędzając nam przy tym niepotrzebnego sprzątania. Wielkość maty wejściowej powinniśmy dobierać do przestrzeni, jaką mamy do wygospodarowania. Mała wycieraczka sprawdzi się w miejscach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na to, by zajęła dużą przestrzeń, np. klatki schodowe w blokach. Większe wycieraczki możemy położyć na przedpokojach naszych domów lub przed wyjściem na ogród, gdyż chroni ona naszą podłogę przed zabrudzeniami, solą i ewentualnymi porysowaniami. Na odpowiednio dużej macie wejściowej można również zostawić mokre buty do przeschnięcia. W takim przypadku wycieraczka jest wielofunkcyjna, wygodna i ma szersze zastosowanie. Tak samo działa to w biurach, gdzie większa mata przy ilości osób, które wchodzą do danego biura ochroni posadzkę i ta będzie mogła służyć o kilka kolejnych lat dłużej. Nie bez znaczenia jest również możliwość postawienia większej ilości kroków na dużej macie, co pozwoli na absorpcję większości zabrudzeń znajdujących się na podeszwach.

Jak więc widać, wielkość maty wejściowej ma znaczenie, gdyż to dzięki niej nasza podłoga wciąż jest zadbana, bez zarysowań, a dodatkowo oszczędza nam sprzątania. Im większa mata – tym czystsze pomieszczenie!