Złota, piękna jesień. Ciepła, ale nie za gorąca, słoneczna, chociaż nieco zachmurzona – wiele osób właśnie o takiej jesieni marzy. Ale jak poradzić sobie z tą, która serwuje nam chłody, deszcze i pluchę? Jak utrzymać idealną czystość w mieszkaniu albo lokalu, poradzić sobie z brudnymi podłogami i uniknąć długiego szorowania, które jest nie tylko męczące, ale też źle wpływa na wiele rodzajów posadzek? Co zrobić, by ograniczyć zabrudzenie podłogi? 

Szeroki arsenał środków

Doskonałym wyborem będą maty wejściowe, które zapobiegną dalszemu roznoszeniu się brudu po pomieszczeniach. Popularnie nazywane wycieraczkami, mogą znacznie zwiększyć ogólną higienę i czystość, czy to w domu, biurze, czy sklepie. Umieszczone zaraz przed drzwiami umożliwią gościom otarcie błota zalegającego na obuwiu. Istnieją niezliczone rodzaje mat – te mniejsze, przeznaczone do domów, jak i większe, obejmujące duże powierzchnie i wyposażone w dodatkowe usprawnienia (np. maty gumowe z wypustkami). Pomijając te wszystkie, jakże korzystne, cechy, maty mogą pełnić także funkcję dekoracyjną. W przypadku mieszkań czy domów prywatnych możemy zdecydować się np. na mniejsze wycieraczki z zabawnymi nadrukami, które powitają naszych gości jeszcze przed progiem. 

Stało się… trzeba wziąć się za sprzątanie

W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczą klasyczne mopy, a nawet szmatki, jeżeli mamy styczność z miejscowym zabrudzeniem (np. w okolicach drzwi wejściowych). Niezastąpionym kompanem będzie butelka uniwersalnego płynu do zmywania podłóg pozwalająca na lepsze rozprawienie się z brudem. Większe powierzchnie wymagają najczęściej zatrudnienia fachowców, którzy mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt (np. szorowarki).

Pozornie proste rozwiązanie, jakim jest kawałek materiału pozostawiony przed drzwiami, może uchronić nas przed koniecznością angażowania większych nakładów pracy, by wyczyścić podłogę. Maty kosztują niewiele, a pozwalają utrzymać podłogę w należytej czystości, co ma niebagatelne znaczenie dla gości, którzy odwiedzają nasz lokal.