Maty wejściowe, często zwane po prostu wycieraczkami, to niepozorne i niedocenianie przedmioty. Znajdują szerokie zastosowanie tak w domach, jak i biurach, sklepach i budynkach publicznych. Angażując każdego gościa w prostą czynność, ograniczają znacznie nakłady pracy osób, które utrzymują w danym budynku czystość. Poza funkcjami stricte związanymi z porządkiem, mogą pełnić rolę estetycznej dekoracji, a nawet ochronną dla przykrytego fragmentu podłogi.

Mechanizm” działania 

To bardzo ciekawe zagadnienie, bo ów „mechanizm” jest nader prosty, a przy tym skuteczny. Mata wejściowa gromadzi brud i zanieczyszczenia w jednym miejscu, tym samym uniemożliwiając przeniesienie ich w głąb budynku. Wystarczy prosty odruch wytarcia obuwia, a znaczna część niepożądanych elementów w naszym domu czy innym miejscu pozostanie właśnie na macie. Po upływie jakiegoś czasu wystarczy taką matę wytrzepać, wyczyścić samodzielnie albo zlecić to fachowej firmie – zwłaszcza w przypadku dużych mat wejściowych, gdyż utrzymanie ich w czystości może być nieco problematyczne. Sprawdzają się idealnie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda na zewnątrz jest kapryśna. Pozostałości śniegu, błota i innych zabrudzeń pozostaną na macie, w którą wytrzemy nasze obuwie. Latem nie są bezużyteczne, bo z powodzeniem przejmą część kurzu (np. piasku) z butów.

Co wybrać?

Szeroki wybór może przywrócić o zawrót głowy, ale odnalezienie właściwego produktu nie powinno być dużym wyzwaniem. Przede wszystkim należy uwzględnić rozmiar maty, rodzaj materiału oraz kwestie czysto estetyczne na podstawie funkcji, którą ma pełnić. Do użytku prywatnego wystarczą niewielkie, przyjemne dla oka tkaniny, ale już do biura powinniśmy użyć produktu o podwyższonej wytrzymałości i odpowiednim rozmiarze. Najróżniejsze firmy proponują nowoczesne rozwiązania i systemy, które nie tylko gwarantują trwałość swoich produktów, ale umożliwiają łatwy i tani montaż w przypadku mat trwale przymocowanych do podłóg. Jedno jest pewne — niezależnie od rodzaju, mata czy wycieraczka, powinna być bywalcem każdego budynku!